Δευτέρα 20 Μαρτίου 2023

Ο τίτλος και η επάνοδος του ΓΑΣ Κιλκίς ήρθε από την… Κέρκυρα

ΠΗΓΗ  ΜΑΧΗΤΗΣ  ΤΟΥ  ΚΙΛΚΙΣ

Όνειρο ήταν και πάει γιά τον Φαίακα Κέρκυρας η κατάκτηση του τίτλου;

Η ψυχική διάθεση παικτών, προπονητών, παραγόντων της διοίκησης και φιλάθλων του ΓΑΣ Κιλκίς που ταξίδεψαν στην Κέρκυρα ήταν το επιστέγασμα του θριάμβου της Κιλκισιώτικης ομάδας, που αγωνίσθηκε με την στόφα του πρωταθλητή της Α2 εθνικής κατηγορίας χειροσφαίρισης.

Πρώτη, και καθοριστική ήταν η εντός έδρας ήττα της ανδρικής ομάδας χειροσφαίρισης του Φαίακα, καθώς ηττήθηκε από τον ΓΑΣ Κιλκίς με τέσσερα τέρματα διαφορά (20-24), με αποτέλεσμα να απομακρύνεται από το… εισιτήριο της επανόδου, στην Handball Premier, καθώς ακόμα και σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερέχει ο ΓΑΣΚ διότι είχε ηττηθεί στην έδρα του με 24-23 εντός έδρας.

Συγκεκριμένα, στο αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο του ΕΑΚΚ, με τους Κιλκισιώτες να ξεφεύγουν στο σκορ από το 3ο δεκάλεπτο, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει με 10-12.

Στο δεύτερο μέρος ο ΓΑΣΚ κατάφερε στο 45΄ να πάρει κεφάλι με τέσσερα τέρματα διαφορά (13-17) και παρότι οι Κερκυραίοι προσπάθησαν για το καλύτερο, έμειναν πίσω από το 37΄ έως το 47΄, ενώ στο τελευταίο τέταρτο τα 9 τέρματα του Τσίλη δεν κατόρθωσαν να αλλάξουν την ροή του αποτελέσματος και οι φιλοξενούμενοι τελικά να ταξιδέψουν με το  δίποντο στις αποσκευές τους (20-24).

Διαιτητές: Φωτακίδης- Κινατζίδης

Πεντάλεπτα: 2-2,3-4, 4-8,4-9, 7-11,10-12 (ημ.) 11-14-13-15, 13-17,15-19, 18-21,20-24 (τελικό).

Δίλεπτα 4-3

Πέναλτυ 3/2, 3/3

Οι συνθέσεις:

Φαίακα Κέρκυρας: Χαραλαμπίδης, Τσίλης 9, Τσιλιμπάρης, Κακαφίκας, Κουλούρης, Δημητρέλος, Κορακιανίτης 1, Κόντης 3, Δ.Δελής 5, Πίτος 2, Κοσκινάς, Ζέρβας Προβατάς, Ν.Δελής, Κυπριώτης.

ΓΑΣ Κιλκίς: Βαφειάδης, Κυπραίος 1, Στογιάνοβιτς 7, Δημάκης 7, Γιαννακόπουλος 5, Ταραμονλής, Ελευθεριάδης 3, Σ.Φαχουρίδης 1, Χ.Μαυρόπουλος, Καρβουνίδης, Α.Φαχουρίδης, Νάκος, Γρηγοριάδης, Λασκαρούδης, Καριοφύλλης, Τριανταφύλλου.

Ο Φαίακας Κέρκυρας έχει και έναν αγώνα λιγότερο, καθώς ο αγώνας της 16ης αγωνιστικής Φαίακας- Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης θα διεξαχθεί στις 22 Μαρτίου.